DRINK - CUBA LIBRE:
Klasyka drinków z rumem - jeden z najbardziej rozpoznawalnych drinków na świecie. Nie jest znany jednoznaczny moment w którym drink Cuba Libre się narodziło - mówi się, że mogło to być w okolicach roku 1900 kiedy pierwsze transporty Coca Coli dotarły wślad za żołnierzami amerykańskimi, którzy "wyzwolili" Kubę (stąd Wolna Kuba - Cuba Libre).
Jest to oficjalny drink Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (IBA). Według tego na drink składa się 50 ml białego rumu, 100 ml coli, lód i plaster limonki. Drink Cuba Libre powinno się przygotowywać w wysokiej szklance. Do wypełnionej szklanki lodem dodaje się rum, zalewa colą i dekoruje plasterkiem limonki.

Tak jest wg standardu.

Jednak od 1900 roku wariacji na temat tego drinka powstało bardzo dużo. Znane jest użycie z rumem sody w połączeniu z colą w wersji pół na pół (soda i cola) oraz uzycie coli tylko do zabarwienia sody na kolor czarny. Powstały również wariacje Cuba Libre w zależności od tego czy się dodaje ciemny rum, mocny rum (jak Bundaberg rum czy Bacardi 151), Malibu czy Colę Light. Oczywiście w zależności od kraju spożywania pijemy zazwyczaj ten "wyzwolony" kraj, jak np. Nica Libre (na Nikaragui z rumem Flor de Cana), Venezuella Libre czy Peru Libre. Z uwagi na czasami słabą dostępność limonki można ją oczywiście zastąpić cytryną (choć to już nie będzie "to").

Powstają również gotowe produkty z serii rum z colą (z przyczyn ustawowych nie można tego nazywać Cuba Libre - jest to nazwa zastrzeżona do sprzedaży, z czym problem miało m.in. Bacardi), jak Bacardi and Coke, czy Captain Morgan z colą (wprowadzane coraz szerzej na polski rynek). Z przyczyn czysto smakowych polecamy jednak zrobienie Cuba Libre we własnym zakresie. 

Spostrzeżenie rumy.eu: 

O jakości i smaku Cuba Libre niechybnie decyduje jakość rumu, jakiego się użyje. Miłośnikom drinka polecamy odejście od białego rumu i użycie rumów z wyższej półki - m.in. dostępnych w Polsce Havana Club 7 anos czy Bacardi 8 anos. Im lepszy rum tym lepsze Cuba Libre :) Dlatego polecamy tworzenie tego drinka według własnego gustu.
Przepis na drink Cuba Libre wg standardu IBA:

Skład:50 ml rumu (w oryginalnym przepisie biały rum)
100 ml coca coli
limonka
lód


Przygotowanie:Do wysokiej szklanki z lodem dolewamy rum. Kroimy kawałek limonki. Wyciskamy lekko sok z tego kawałka, limonkę dorzucamy do szklanki.  Uzupełniamy colą.

Cuba Libre drink fotoOto jeden z wielu przykładów jak przygotować drink Cuba Libre w wersji video:

left right