DRINK - MOJITO:
Drink z rumem, który narodził się...na Kubie, choć tak jak w przypadku Cuba Libre - nie ma historii, która jednoznacznie wskazywałaby kto i kiedy ten drink wymyślił. To co jest pewne i raczej nie podlega wielu zmianom to skład Mojito. Drink Mojito składa się w oryginale z białego rumu, cukru trzcinowego, mięty, soku z limonki i wody sodowej (w Polsce słabo popularnej, dlatego najczęściej używa się wody gazowanej).

Drink Mojito jest to oficjalny drink Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów. Wg tego w skład wchodzi 40 ml białego rumu, 30 ml soku z limonki, 3 gałązki mięty i soda, a przygotowuje się go w wysokiej, cylindrycznej szklance. Jak zwykle w takich przypadkach bywa proporcje, jak i sposób wykonania różnią się w zależności od wykonawcy.

Drink Mojito był ulubionym drinkiem Ernesta Hemingwaya. Dzięki temu sławę zdobył bar w Hawanie pod nazwą La Bodeguita del Medio, gdzie Hemingway raczył się nim niemal codziennie (pozostawił też napis na ścianie baru - "Mi mojito en la Bodeguita", co znaczy moje mojito w La Bodeguita). Bar istnieje do dziś i jest jedną z turystycznych atrakcji Hawany (do dziś serwuje się tam słynny drink Mojito).

Rosnącą, światową popularność Mojito, chcą wykorzystać również producenci alkoholi i robią gotowy napój alkoholowy do spożycia (bądź do rozcieńczenia wodą) z lodem. Takim przykładem jest m.in. wprowadzony na rynek polski Bacardi Mojito. Zachęcamy jednak do stworzenia własnego Mojito, gdyż smak tego drinka samodzielnie zrobionego ze wskazanych składników nie może być w żadnym razie porównywalny z produktem spożywczym.

Przepis na drink Mojito wg La Bodeguita del Medio:

Skład:


45 ml białego rumu 
2 łyżeczki cukru (np. trzcinowego) 
2 gałązki mięty (lub 6 pojedynczych listków)
90 ml wody gazowanej 
sok z połowy limonki (lub ugniecione muddlerem kawałki połowy limonki)
4 kostki lodu (lub kruszony lód wypełniający szklankę przed zalaniem napojów)


Mojito DrinkPrzygotowanie:


Sposób pierwszy:

Do wysokiej, okrągłej szklanki dodajemy cukru trzcinowego (2 płaskie łyżeczki). Wyciskamy pół limonki i dodajemy miętę. Dodajemy wody. Dobrze mieszamy (wygniatamy). Dodajemy rumu i kostki lodu. Wszystko przed podaniem mieszamy.


Sposób drugi: Do wysokiej, okrągłej szklanki dodajemy cukru trzcinowego (2 płaskie łyżeczki). Dodajemy kawałki pokrojone z połowy limonki. Delikatnie ugniatamy muddlerem, by wydały sok (zbyt mocne ugniatanie może spowodować zgorzknienie soku ze skórki). Dodajemy mietę, delikatnie ugniatamy (by nie poszarpać). Dosypujemy kruszony lód. Zalewamy rum oraz dopełniamy wodą gazowaną. Mieszamy od dołu przed podaniem.

Oto jak zrobić drink Mojito w wersji hawańskiej Bodeguita del Medio:Przepis na Mojito drink w innej wersji video:

left right