DRINK - PINA COLADA:
Drink Pina Colada jest oficjalnym drinkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (IBA). Jest kilka informacji (oraz domniemanych twórców) na temat powstania drinka, natomiast przyjmuje się, że wynalazcą był Ramon "Monchito" Marrero z baru hotelu Hilton Beachcomber w San Juan z Puerto Rico w 1954 roku. Zarządzający hotelem poprosili Marrero o stworzenie koktajlu, który zadowoliłby wymagającą klientelę hotelu. Po trzech miesiącach prób i eksperymentów powstał pierwszy drink Pina Colada. 

Historia jest o tyle prawdopodobna, iż w tym samym roku powstało deserowe mleczko kokosowe ( z ang. coconut cream - bardzo zbliżone do mleczka kokosowego, ma inną konsystencję z uwagi na niższą zawartość wody) - Coco Lopez, które zostało użyte do tego drinka. Monchito użył do drinka 90 ml śmietanki kokosowej, 180 mln soku ananasowego oraz 45 ml białego rumu.

Związki Pina Colady z Puerto Rico są bardzo silne - w 1978 roku Puerto Rico uznało Pina Coladę drinkiem narodowym.

Drink Pina Colada został rozsławiony poprzez Ruperta Holmes'a, który wydał piosenkę "Escape", znaną szerzej jako "The Pina Colada Song".

Jest wiele metod i przepisów na przygotowanie drinka. Można zmieniać proporcje alkoholu, użyć również czarnego rumu lub rumu kokosowego. Używane są też m.in. specjalnie wyprodukowane mieszanki soku z rumem kokosowym służące jako wkład i uproszczenie w robieniu.

Poniżej podajemy przepis, który jest niemal zbieżny z przepisem IBA (choć też wzmocniony w porównaniu do oryginalnego przepisu Ramona Marrero). Dodatkowo dodawane są cząsteczki świeżego ananasa.Przepis na drink Pina Colada:

Skład:30 ml białego rumu
30ml mleczka kokosowego
90 ml soku ananasowego
3 cząstki świeżego ananasa
4-5 kostek pokruszonego lodu

Pina Colada Drink - drink ze świeżym ananasemPrzygotowanie:


Podane składniki wrzucamy do blendera i miksujemy przez 10 sekund. Wlewamy do wysokiej szklanki (lub do szklanki typu kielich). Dekorujemy świeżym ananasem.


Przykład przygotowania Pina Colada w wersji video:

left right