RUM BACARDI:

Bacardi jest rodzinną firmą skupiającą wiele marek alkoholi, najlepiej jednak kojarzoną jako producent rumu, m.in. Bacardi Superior, Bacardi Gold, Bacardi Black, Bacardi 8 anos czy Bacardi 151. Spółka sprzedaje ponad 200 milionów butelek rocznie w niemal 100 krajach, choć należy przyznać, że koncentruje się na produkcji alkoholu z niskiej i średniej półki cenowej. Firma ma swoją siedzibę w Hamilton, na Bermudach, a przewodniczącym 16 osobowego zarządu jest pra - pra wnuk Facundo Bacardiego - założyciela firmy.Pierwszy wiek działalności

Facundo Bacardi, handlarz winny, urodził się w katalońskim miasteczku Sitges w Hiszpanii w 1814 r. Wyemigrował na Kubę w 1830. W tym czasie rum był tanim napojem, rzadko sprzedawanym na większą skalę. Don Facundo rozpoczął eksperymenty z tym trunkiem odkrywając nową technikę filtrowania węglem drzewnym, dzięki której usuwano nieczystości i osady. Dodatkowo Facundo zaczął starzyć rum w dębowych beczkach, co zaczęło dodawać dojrzałości temu trunkowi. Przenosząc swoje eksperymenty na bardziej komercyjną drogę, on i jego brat - Jose otworzyli sklep w destylarni w Santiago de Cuba, którą kupili w 1862 roku.

Lata 80-te oraz 90-te XIX wieku były bardzo ciężkimi czasami dla Kuby oraz firmy Bacardi. Emilio Bacardi, najstarszy syn Don Facundo był często więziony w hiszpańskich więzieniach z uwagi na podejrzenia finansowania rebelii podczas kubańskiej wojny o niepodległość. Bracia Emilio - Facundo oraz Jose oraz jego szwagier Henri Schueg, pozostali na Kubie wypełniając trudne zadanie podtrzymania firmy w czasie wojny. Po tej wojnie i okupacji Kuby przez USA, drinki Cuba Libre oraz Daiquiri zostały wymyślone z użyciem właśnie rumu Bacardi. Po wojnie również, w 1899 roku, Generał Leonard Wood mianował Emilio Bacardiego burmistrzem miasta Santiago de Cuba. W tym czasie jego brat, Facundo razem z Schuegiem prowadzili dalej firmę, a Schueg rozpoczął międzynarodową ekspansję firmy poprzez utworzenie nowych fabryk do butelkowania rumu w Barcelonie oraz Nowym Jorku. Fabryka w NY została wkrótce zamknięta z uwagi na prohibicję. Niemniej jednak w tym czasie Kuba stała się popularnym miejscem wóóypadów dla turystów z USA.

W 1920 roku, Emilio otworzył nową destylarnię w Santiago. W tym też czasie, Bacardi wybudowali nowoczesny budynek w Havanie w stylu art deco. Do biznesu powoli też włączało się trzecie pokolenie rodziny Bacardi, a firma wprowadziła na rynek nową markę - piwo Hatuey. Firma, dzięki geniuszowi biznesowemu Schuega, stawało się marką światową. Reklamowano Kubę, jako dom rumu, a rum Bacardi jako króla rumu. Przeniesiono produkcję poza granice, najpierw do Puerto Rico (gdzie była możliwość sprzedaży nieopodatkowanego rumu do USA po prohibicji), a następnie do Meksyku. Zmianom tym towarzyszyła również zmiana nazwy na Ron Bacardi (ron to po hiszpańsku rum, czyli Rum Bacardi) Podczas II Wojny Światowej, firma prowadzona była przez zięcia Schuega - Jose "Pepina" Boscha. Pepin utworzył firmę Bacardi Imports w Nowym Jorku i został Ministrem Skarbu Kuby w 1949 r.Era Castro

Rodziny Portoundo oraz Bacardi w pierwszym etapie poparły Rewolucję Kubańską z Fidelem Castro na czele i jego ruchem 26 lipca. Bosch osobiście dotował ruch dziesiątkami tysięcy dolarów i odgrywał rolę mediatora pomiędzy rewolucjonistami a CIA. Członkowie rodziny, pracownicy a także budynki firmowe były na użytek rewolucjonistów, a firma popierała rewolucję publicznie reklamami. Ich poparcie przerodziło się jednak w opozycję po tym, jak pro sowieckie skrzydło Che Gevary zaczęło dominować, a Castro został oponentem amerykańskich interesów. Rodzina Bacardi została zatwardziałym wrogiem Fidela Castro i jego rewolucji w 1960 r. Rodzina i firma opuściły Kubę po tym, jak stało się jasne, że zamiary Fidela co do nacjonalizacji i zakazu dla własności prywatnej będą wcielone w życie. Firma przeniosła wszelkie prawa do międzynarodowych marek na Bahamy, jak również swoją główną fabrykę do Puerto Rico. To pozwoliło firmie przeżyć po nacjonalizacji wszystkich aktywów Bacardi na Kubie. Po emigracji rodzina Bacardi, a zwłaszcza Pepin Bosch, zostali założycielami wielu organizacji pomagającym emigrantom kubańskim, a jednocześnie zaciekłymi wrogami Fidela Castro (znany jest udział Pepina Bosch w planach zabójstw Fidela, Raula Castro a także Che Guevary). Bacardi forsowali również treści Embarga wobec Kuby, chcąc uniemożliwić ochronę dla znaków towarowych firm kubańskich, które powstały po rewolucji kubańskiej. Był to cios skierowany bezpośrednio w markę Havana Club w USA, która została zarejestrowana przez rząd Kubański. Początkowo Kubie oraz UE nie udało się odeprzeć tych zmian, jednakże orzeczenie Światowej Organizacji Handlu (WTO) z sierpnia 2001 roku uznało ten akt jako nielegalny i nakazało zmianę.Bacardi i Kuba dzisiaj

Rum Bacardi nie jest dostępny na Kubie w czasach obecnych. Główna marka na Kubie to obecnie Havana Club. W pozostałej destylarni w Santiago de Cuba tworzy się obecnie rum Caney. Bacardi, pomimo braku obecnie więzi z Kubą rozpoczęło kampanię nawiązującą swoich korzeni, wywodzących się z Kuby. Dodano między innymi dopisek, że firma powstała w 1862 roku w Santiago de Cuba, a także rozpoczęto sprzedaż napoju Cuba Libre (rum+cola). Działania te spotkały się z krytyką Bacardi, argumentując, że firma wytwarza w ten sposób mylne wyobrażenie, że rum jest wytwarzany na Kubie. Spuścizna Bacardi na Kubie pozostała jednak po części obecna. Chodzi głównie o budynkie, jakie zostały po Bacardich w Santiago de Cuba i w Hawanie. Budynek Edificio Bacardi w starej Hawanie jest postrzegany jako jeden z najpiękniejszych budynków w stylu art deco w Ameryce Łacińskiej.Rodzaje rumu Bacardi:-> Rum Bacardi Superior (rum biały) - orientacyjna cena 60 PLN

Rum, który powstał w 1862 roku. Nadaje się świetnie do mieszania w drinkach. Jest lekki, starzony od 1 roku do 2 lat w dębowych beczkach. Po starzeniu, rumy są mieszane i filtrowane tak, by osiągnąć maksimum przejrzystości i delikatności charakterystycznej dla Bacardi. Rum Bacardi Superior jest przejrzysty, delikatny w smaku i wytrawny w zapachu z wyczuwalnymi nutami wanilii, subtelnymi aromatami migdałów i owoców tropikalnych.Jak pić rum Bacardi Superior?

Jest to idealny trunek do mieszania i tworzenia orzeźwiających koktajli. Klasyczne białe Bacardi najlepiej pasuje do klasycznych drinków jak np.:

- Mojito drink

- Long Island Iced Tea drink

- Pina Colada

- Daiquiri

rum - Bacardi Superior

-> Rum Bacardi Superior Limited Edition (rum biały) - cena orientacyjna - ok. 200 PLN

Ta limitowana edycja jest inspirowana oryginalnym wyglądem, jaki istniał w 1909 r. i był używany przez ówczesnych pionierów tworzenia drinków. Wersja ta jest butelkowana w oryginalnej mocy alkoholu - 44,5% i destylowana w najstarszej destylarni Barcardi (wciąż działającej) - Destileria La Galarza w Meksyku. Mistrz rumowy - Jose Sanchez Gravito zapewnia, że tak jak obecnie rum Bacardi Superior, tak i wersja limitowana posiada ten sam profil smaku, jak ten z 1862 r, kiedy został pierwotnie stworzony przez Don Facundo Bacardi Masso w małej destylarni w Santiago de Cuba.Z czym pić rum Bacardi Superior Limited Edition?

Z uwagi na fakt, iż jest to edycja limitowana sugerujemy mieszać w drinkach zwykłe Bacardi Superior, a edycję limitowaną zachować na półce.

rum - Bacardi Superior Limited Edition

-> Rum Bacardi Gold (rum złoty) - orientacyjna cena ok. 60 - 70 PLN

Rum Bacardi Gold ma kolor bursztynowy. Jest soczysty i delikatny w smaku z wyczuwalnym zapachem wanilii oraz posmakiem orzechów włoskich, przypraw oraz owoców tropikalnych z subtelnym podkładem dębu.Jak pić rum Bacardi Gold?

Rum Bacardi Gold Świetnie się nadaje do wielu drinków. Zawiera go m.in.:

- drink z sokiem ananasowym Barbados Sunset
- drink z sokiem pomarańczowym Hurricane
- drink z Southern Comfort - Sinking

rum - Bacardi Gold

-> Rum Bacardi Black (rum czarny) - orientacyjna cena ok 60 - 70 PLN

Rum Bacardi Black jest starzony ok 4 lat, by stworzyć pół-pełny rum z aromatami tropikalnych owoców, brzoskwiń, śliwek oraz bananów. Ma długi posmak z nutą wanilii.Z czym pić rum Bacardi Black?

Rum Bacardi Black można użyć do wielu drinków, m.in. jako podstawa do:

- drink z cytrynową wodą gazowaną Cuban Punch

- drink z nektarem brzoskwiniowym Abilene

- drink z blue curacao Blue Hawaiian

- drink z sokiem ananasowym Aunt Agata

- drink z syropem z czarnych porzeczek Rum & Currant

rum - Bacardi Black

-> Rum Bacardi 8 anos (rum złoty, 8-letni) - orientacyjna cena ok 100 PLN, w wersji "Millenium" Baccarat Crystal - ok 4500 - 5000 PLN

Rum Bacardi 8 anos jest starzony przez ponad 8 lat w starannie wyselekcjonowanych beczkach z dębu. Po starzeniu jest mieszany, gdzie uzyskuj zapachy śliwek, brzoskwiń, gałki muszkatołowej razem z podszyciem dębowym. W smaku jest delikatny, bogaty z długotrwałym zakończeniem. W 2008 i 2009 roku Bacardi 8 anos zdobył złote medale na San Francisco World Spirit Competition.Z czym pić rum Bacardi 8 anos?

Bacardi 8 anos Można pić solo, natomiast polecamy jako bardo dobry składnik, który zawiera drink Cuba Libre.

rum - Bacardi 8 anos

-> Rum Bacardi 151 (rum złoty) - cena orientacyjna ok. 120 PLN

Bacardi 151 to złoty rum o bardzo wysokim stężeniu alkoholu. Zawartość ta wynosi 75,5% i jest jedną z największych na rynku. Popularny do drinków, aby podnieść w nich zawartość alkoholu.Z czym pić rum Bacardi 151?

Bacardi 151 najlepiej jako dodatek (w rozsądnych ilościach) wykańczający (dla podniesienia oprocentowania drinka), np. drink Carribbean Breeze lub drink z miodem Sailor Punch

rum - Bacardi 151

left right